Dodaj ogłoszenie

W czym możemy pomóc?

Strona jest niedostępna. Kliknij tutaj by uzyskać więcej informacji.

Co to jest phishing? Jak oszuści pozyskują dane?

Phishing to metoda oszustwa, która polega na podszyciu się pod osobę lub instytucję. Celem jest zdobycie konkretnych informacji np. danych dostępowych do konta w serwisie, banku, skrzynce mailowej. Po ich uzyskaniu oszust wykorzystuje przejęte konto np. dodając na nim bardzo okazyjne, nieistniejące ogłoszenia, a następnie zbiera kontakty i próbuje uzyskać korzyść majątkową. Z reguły oszuści kierują wiadomości do określonej grupy odbiorców - personalizują ataki, aby zyskać wiarygodność.

Najczęstsze sposoby podszywania się pod serwisy, to:

-maile, w których jesteś proszony o podanie danych dostępowych do konta, np. z informacją, że jeśli nie uzupełnisz formularza, Twoje konto wygaśnie;

-wiadomości sms z linkiem do strony logowania, która może przypominać znany Ci serwis,

-zapytania do ogłoszeń, wysyłane z podejrzanych adresów e-mail np. littlejohn@gmail.com, często pisane w obcym języku lub łamaną polszczyzną. Mogą one zawierać frazy takie jak: what is your best selling/renting price; give me your best selling price.

Zobacz, w jaki sposób najczęściej przebiegają ataki phishingowe:

phishing_png.png

Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości - nie odpowiadaj na otrzymaną wiadomość i napisz do nas na adres zasady@otodom.pl.

Zobacz także, dlaczego oszuści przejmują konta:

W jakim celu oszust przejmuje konto?